![](https://0eba780f5a.clvaw-cdnwnd.com/fd1f03c761b62431536dfd001eec5019/200000355-d0a96d0a98/thumbnail_IMG-0470.jpeg?ph=0eba780f5a)
![](https://0eba780f5a.clvaw-cdnwnd.com/fd1f03c761b62431536dfd001eec5019/200000357-840f3840f4/thumbnail_IMG-5020.jpeg?ph=0eba780f5a)
JURJAK
Muzician, regizor, artist vizual și licențiat în dreptul proprietății intelectuale, Jurjak (George Petroșel) a devenit rapid unul dintre cei mai apreciați artiști de alternativ din Romania. A lansat până acum două albume de studio: Lemon Blues (2016) și Blues Berry (2018), pe care se regăsește și piesa "Imnul Minerilor", nominalizată la premiile Gopo pentru soundtrack-ul filmului "Planeta Petrila".
Muzica Jurjak are influențe blues, electro, rock și folk – reunite sub o amprentă stilistică proprie – un trademark recognoscibil încă de la primele acorduri. Cel mai nou single – "Fiecare" – este acompaniat de un videoclip regizat de Jurjak și prefigurează următorul album de studio "Hoții de vise".
![](https://0eba780f5a.clvaw-cdnwnd.com/fd1f03c761b62431536dfd001eec5019/200000106-bb3f6bb3f8/3-1366x911.jpeg?ph=0eba780f5a)
![](https://0eba780f5a.clvaw-cdnwnd.com/fd1f03c761b62431536dfd001eec5019/200000104-04d0d04d0f/1-2048x1365.jpeg?ph=0eba780f5a)